Wnętrze w stylu LOFT

Tagi: cegła rozbiórkowa, meble ze starego drewnastół ze starego drewnameble z metalu z odzyskustare drewnodeski ściennepłytki ceglanestara cegła na ścianę, loft, vintage


Po angielsku to poddasze albo strych. Po islandzku powietrze i przestrzeń. W obu wersjach nazwa loft idealnie oddaje charakter tego wnętrza: bez ścian działowych, z wysokim stropem, z przestrzenią do oddychania. Jeszcze do niedawna lofty były zajmowane na dziko przez artystyczną bohemę w Nowym Jorku, dziś powstają we wszystkich miastach na świecie. Kiedyś były manifestacją awangardy i wolności, dziś to luksusowe wnętrza i moda. Nadal jednak w loftach liczą się trzy elementy: industrialny klimat (najczęściej ze starego drewna, cegieł rozbiórkowych i metalu z odzysku), przestrzenne wnętrze oraz niebanalne życie.

LOFTOMANIA
Za pierwszego polskiego lofciarza uchodzi architekt Przemo Łukasik, który w 2003 roku zamieszkał z rodziną w lampiarni Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały’’ w Bytomiu. Jego dom wznosi się 8 metrów nad ziemią, na potężnych żelbetowych słupach. Dziś jest ikoną polskiej architektury. Parę lat potem obiektami po fabrykach zajęli się deweloperzy, a Polskę ogarnęła prawdziwa loftomania. Mieszkania stylizowane na wnętrza industrialne, które przywołują klimat starej fabryki lub hali produkcyjnej przykuwają uwagę i zarażają swoim urokiem.


Wnetrze w stylu LOFT   Wnetrze w stylu LOFT   Wnetrze w stylu LOFT
Wnętrza w stylu LOFT mogą mieć różny charakter. Od szkła i metalu, poprzez surową biel, na drewnie i cegle skończywszy.


MATERIAŁY
Cegła rozbiórkowa, metal z odzysku, stare drewno i szkło. W loftach przeszłość nieustannie splata się z teraźniejszością. Wystrój loftów, na ogół dość prosty, zaskakuje nowoczesnymi i czasami nietypowymi rozwiązaniami, a jasne, przestrzenne wnętrza kontrastują z czerwienią starych cegieł, czernią i rdzą metalu z odzysku czy ciepłem mebli ze starego drewna.


Stare belki   Stare belki   Stare belki
Takie niezwykłe rzeczy można zrobić np. ze starych belek krokwiowych. Sprawdzi się w każdym wnętrzu!


BIELONE ŚCIANY I CZERWIEŃ CEGIEŁ
Aranżacja mieszkań w stylu loft lub vintage to praca z surowymi ścianami z betonu i cegły, drewnianymi belkami czy metalowymi filarami. Częstym elementem wystroju są też stalowe schody. Naturalnym rozwiązaniem w przypadku wysokich pomieszczeń jest też antresola. Z uwagi na częste przeznaczenie pomieszczeń pod fabryki, gdzie produkcja trwała do późna, światło dzienne musiało docierać jak najdłużej do ich najdalszych zakamarków. Stąd typowe w loftach ogromne okna gęsto podzielone małymi szybami czy przeszklone dachy.


INDUSTRIALNY KLIMAT
Aby w starych murach zachował się specyficzny klimat, należy zostawić jak najwięcej fabrycznych detali. Elementami pożądanymi są eksponowane ściany z nieotynkowanej starej cegły, betonowe wylewki czy stare deski. Wnętrze powinno być niestandardowe i minimalistyczne, aczkolwiek nie jest to konieczne. Odważne połączenie różowej ściany z fakturą cegieł może nadać tej przestrzeni bardzo indywidualny charakter.


Stare cegly   Stare deski scienne   Stare deski scienne
Stare cegły, czy deski ścienne to niezastąpiona ozdoba ściany - sprawdzą się w salonie, kuchni, a nawet w łazience!


MEBLE PONAD WSZYSTKO ZE STAREGO DREWNA
Wiele mebli w stylu loftowym to autorskie projekty mieszkańców wnętrz. Duża powierzchnia wymaga bowiem rozwiązań skrojonych na miarę potrzeb. Jednak stylowy loft nie jest tak ascetyczny, jak by się mogło wydawać. Dzisiejszy loft to połączenie starego z nowym. Obowiązkowymi stały się surowe meble, chociażby takie jak stół ze starego drewna z odzysku, oczywiście na solidnej metalowej podstawie. Czasami przemyca się do niego designerskie dodatki takie jak dobry obraz, by nadać mu artystyczny smak.


Meble ze starego drewna   Meble ze starego drewna   Meble ze starego drewna
Meble to centralny element wnętrza. Warto zadbać, aby robiły wrażenie. Obok takiego stołu ze starego drewna i metalu nikt nie przejdzie obojętnie!


TWÓJ LOFT W ZASIĘGU RĘKI
Jeśli marzysz o wnętrzu w stylu loft - wcale nie musisz zamieszkać w opuszczonej fabryce! Takie wnętrze można stworzyć nawet w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Jaki jest przepis na loft? Kilka prostych, ale charakterystycznych dla loftów wytycznych sprawi, że wnętrze uzyska oczekiwany, industrialny klimat. Oto co radzi Paul Bunyan:
- aranżacja w stylu loft to przede wszystkim dużo światła i jasnych barw - wybierz jasne kolory ścian (najlepiej dużo bielonych, a także czerń i czerwień) oraz industrialne lampy z kloszami czy kratkami (można kupić takie z metalu na portalach aukcyjnych lub zlecić Paul Bunyan wykonanie lampy ze starego drewna)
- ważna jest przestrzeń - koniecznie otwarta, pomyśl których ścian działowych możesz się pozbyć, poszerz maksymalnie otwory drzwiowe
- wykończenie wnętrza powinno być surowe - istotne są ściany które mają imitować przestrzeń fabryki, najlepiej nadaje się do tego beton oraz pozostawione w naturalnym kolorze cegły (jeśli nie masz ścian z cegieł możesz użyć starych płytek ceglanych Paul Bunyan, które nie zabierają przestrzeni, są łatwe w położeniu i dają efekt prawdziwej ściany ze starej cegły)
- przewody elektryczne puść na zewnątrz, te od lamp niech swobodnie zwisają zaczepione na haczykach pod sufitem, te na ścianie dla bezpieczeństwa możesz puścić w specjalnych rurkach tzw. peszlach
- pamiętaj o industrialnych dodatkach - włączniki garażowe i kontakty, elementy ze stali i metalu z odzysku np. drzwi z hasłami z fabryki, metalowe relingi
- nawet w nowym mieszkaniu każdy może poczuć się jak w lofcie - wystarczy kupić stare płytki ceglane z rozbiórki, a na ścianie położyć deski ze starego drewna!
- wreszcie drewno - powinno go być sporo - może być na ścianach w postaci desek na ścianę, na istniejących meblach w postaci blatu ze starego drewna, a już prawdziwym majstersztykiem będzie stół ze starego drewna i metalu z odzysku! Meble jak i elementy drewniane powinny mieć widoczne ślady użytkowania, dlatego najlepiej wyglądać będą te zrobione ze starego drewna i metalowych elementów. Ponadto drewno ociepli wnętrze i pięknie pasuje do starej cegły!

Już dziś wejdź na PaulBunyan.pl i zobacz ofertę mebli ze starego drewna i metalu, ceglanych płytek ściennych, desek ściennych czy elementów dekoracji wnętrz i zacznij aranżować swój loft! Wierzymy, że Ci się uda!