Jak urządzić salon w stylu loftowym w kilku prostych krokach? Inspiracje

 

Styl loftowy cieszy się w Polsce dużą popularnością, która cały czas rośnie. Pomieszczenia zaaranżowane w ten sposób cechują się przestronnością i obecnością surowych materiałów. Potrzebujesz inspiracji, żeby zagospodarować w taki sposób własny dom? W tym tekście wyjaśniamy, jak urządzić loftowy salon, stosując się do kilku prostych wytycznych.

Styl loftowy – salon

Czym w ogóle jest omawiany trend? Styl loftowy, określany także nazwą „industrialny”, nawiązuje do modnej od pewnego czasu metamorfozy przestrzeni dawnych fabryk w nieruchomości mieszkalne.

Powstające w ten sposób wnętrza charakteryzują się surowym wykończeniem, obecnością równie surowych materiałów (drewna, cegieł, betonu, metalu) oraz przestronnością, oraz minimalizmem. Najczęściej styl ten bywa inspiracją przy aranżowaniu wystroju salonów. Moda na takie wnętrza pojawiła się w Polsce w latach 90.

Styl industrialny – salon loftowy

1. Zastanawiasz się, jak urządzić salon? Styl loftowy najlepiej prezentuje się w przypadku większych przestrzeni. Zdarza się jednak, że jest wykorzystywany przy aranżacji małych mieszkań i nie jest to zadanie nie do wykonania. W przypadku mniejszego metrażu można zdecydować się na kilka ciekawych rozwiązań. Przestronność można uzyskać dzięki prostym sztuczkom jak np. usunięcie niepotrzebnych mebli czy dodatków. Zalecamy również powieszenie luster na ścianach, ponieważ te optycznie powiększają pomieszczenia. Podobnie może zadziałać odsłonięcie okien i usunięcie z parapetów zbędnych przedmiotów.

2. Kolejnym krokiem jest skupienie się na kolorystyce. W stylu loftowym stosuje się zwykle takie barwy jak biel, szarość czy czerń. Można przełamać ich monotonię na przykład dzięki czerwonym cegłom, miedzianym dodatkom i akcesoriom.
3. Przy loftowym stylu należy zwrócić uwagę na ściany – powinny być jak najbardziej surowe. Z tego powodu tak często wykłada się je cegłą lub wiesza na nich beton architektoniczny. Poza aspektem wizualnym rozwiązanie to zwiększa izolację akustyczną pomieszczenia. Niektórzy architekci wnętrz łączą wspomniane materiały, ponieważ cegła, mimo swojej surowej formy, nadaje pomieszczeniu przytulności.

4. Nowoczesny salon loftowy powinien być również wyposażony w odpowiednie meble. Industrialna stylistyka jest minimalistyczna, dlatego meble powinny być pozbawione awangardowych konstrukcji, ale też bogatych zdobień czy różnorodności kolorystycznej. Świetnie sprawdzają się propozycje łączące stare drewno i metal (np. stoliki).

5. Istotnym elementem salonu w stylu loftowym jest także jego oświetlenie. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są zwisające pojedynczo żarówki na kablach, czasami zaopatrzone w metalowy klosz z drutów. Jeśli chcesz postawić na kilka źródeł światła, to najlepiej wybrać podobne oprawy. Dzięki temu wnętrze będzie spójne i jego minimalizm nie zostanie nadto przełamany.

Loftowy salon – inspiracje

Jeśli chcesz w prosty sposób urządzić salon w stylu loftowym, polecamy przede wszystkim pozbycie się większości mebli – w industrialnym pomieszczeniu wystarczą sofa i stolik kawowy oraz ewentualnie komoda lub regał. Świetnym pomysłem jest użycie betonu architektonicznego do pokrycia jednej ze ścian, inną natomiast można wyłożyć cegłą. Dzięki temu wnętrze będzie bardziej industrialne.

Kupując meble, wybieraj te łączące surowe materiały – drewno i metal w przypadku stolika. Dobrym pomysłem jest też duża skórzana kanapa na stalowych nogach. Modele z tkaniny również się dobrze sprawdzą. Zalecamy też kupno dodatków, które nadadzą odrobinę przytulności salonowi. Dobrym pomysłem są np. akcesoria wykonane z miedzi (proste świeczniki, miski).

Salon w stylu loftowym – kupuj sprawdzone produkty

Chcesz urządzić loftowy salon? W naszej ofercie znajdziesz produkty, które Ci to ułatwią. Dysponujemy cegłą, a także betonem architektonicznym w różnych kolorach, dzięki czemu możesz w prosty sposób nadać industrialną surowość wnętrzu mieszkania.

Ponadto proponujemy meble najwyższej jakości bazujące na starym drewnie i metalu. Wszystkie produkty z naszej oferty wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz trwałością i ciekawym wzornictwem. Są świetnym wyborem do industrialnego salonu!