Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz - popularne materiały

 

Być może styl nowoczesny wnętrza jest nam bardzo dobrze znany, gdyż bez wątpienia cieszy się obecnie sporą popularnością. Narodził się jako całkowite przeciwieństwo ornamentów, zdobień i dekoracji, jakie dominowały w końcówce XIX wieku. Od tego czasu styl ten jednak ewoluował i się zmieniał, aby mógł królować w naszych domach jako pewna całkowicie ukształtowana i spójna stylistyka, w której żaden element nie jest przypadkowy. Wyznacznikiem tego stylu jest przede wszystkim prostota i to na nią kładzie się największy nacisk. Nowoczesne wnętrza zazwyczaj są więc wyposażane w meble o prostej bryle, bez dodatkowych frezowań i ozdobników, z jak najprostszymi, minimalistycznymi uchwytami.

Projektując aranżacje w stylu nowoczesnym, staramy się też zadbać o przestronność wnętrz, a więc tam, gdzie pozwala na to układ mieszkania, projektujemy maksymalnie otwartą przestrzeń, jasną i dobrze doświetloną, bez zbędnych szpargałów i przedmiotów, które rozpraszają naszą uwagę. Jeśli chodzi o kolorystykę, tutaj również zachowujemy pewien umiar, raczej decydując się na kilka dominujących, stonowanych kolorów, które jednocześnie sprawiają, że wnętrze jest eleganckie. W końcu nowoczesny wystrój wnętrz opiera się o dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Zdecydowanie lepiej, aby we wnętrzu znalazło się mniej elementów dekoracyjnych, a żeby zastosowane wykończenia były jak najwyższej jakości. Bezsprzecznie, w nowoczesnej stylistyce królują naturalne materiały, jakie można wykorzystać przy urządzaniu wnętrz, a więc przede wszystkim drewno lub też kamień czy też ich imitacje. Surowy i minimalistyczny klimat nowoczesnej aranżacji osiąga się także poprzez zastosowanie betonu architektonicznego, a drewno doskonale można połączyć z metalem oraz szkłem, których w takich aranżacjach zazwyczaj nie brakuje.

 

Deski z litego drewna, które można położyć nie tylko na podłodze

Wykorzystanie naturalnego, litego drewna na podłogę jest czymś oczywistym - drewno jest produktem wysokiej jakości, produktem naturalnym, które ociepla nawet najbardziej surowe wnętrza i dodaje im charakteru. Jednakże, oprócz możliwości zastosowania go w formie podłogi, która będzie trwała i ponadczasowa, można je również wykorzystać, projektując nowoczesne wnętrza domów i umieszczając je na ścianach w formie dekoracji. Deski zazwyczaj układane są poziomo, a swoim stylem przypominają przepiękne, stare drewno z naturalnie pięknym usłojeniem. Deski mogą być wykonane z różnego drewna, co pozwala na wybieranie spośród jasnego lub ciemniejszego wybarwienia, ewentualnie dostępna jest też możliwość wybrania przepięknego drewna bielonego.

Dekory ścienne

Dekory ścienne

 

Płytki ceglane, czyli kolejny pomysł na nowoczesne wnętrze

Aranżacje w stylu nowoczesnym bardzo często opierają się o dużą, dekoracyjną ścianę, która może zostać wyłożona na przykład płytkami ceglanymi. Płytki te wyglądają niemalże identycznie jak typowa cegła elewacyjna, która zapewne jest nam bardzo dobrze znana. Cegła w formie płytek wykonywana jest poprzez ręcznie formowane lico, przez co każda sztuka jest odrobinę inna i unikatowa. Cegła w swoim klasycznym, pomarańczowym kolorze jest jednocześnie surowa, ale i dodaje wnętrzu ciepła i przytulnego charakteru. Alternatywę w nowoczesnych aranżacjach może stanowić ta sama cegła pomalowana na biało. Oprócz stylizacji nowoczesnych cegłę często znajdziemy też we wnętrzach loftowych.

Płytki ceglane na ścianę

Płytki ceglane - Toruńskie

 

Niesamowity beton architektoniczny

Ściana wykonana z wykorzystaniem takiego betonu jest ciekawa, ma swoją niesamowitą, unikatową strukturę, zwraca na siebie uwagę, ale też jednocześnie jest stonowana, wyszukana i utrzymana w eleganckiej szarości. Dodaje wnętrzu bardziej przestronnego charakteru, na czym bardzo nam zależy przy projektowaniu nowoczesnej stylizacji. Taki beton można wykonać poprzez zastosowanie specjalnych, gotowych już płyt, które układa się na ścianie. Beton architektoniczny jest w specjalny sposób wzmacniany - na przykład włóknami polipropylenowymi - aby był praktyczny w użytkowaniu. Co ważne, ściana wykonana z takiego betonu doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem we wnętrzach, a jej surowy i masywny charakter pięknie kontrastuje z lekkimi przeszkleniami, jakie również często znajdują miejsce w nowoczesnych aranżacjach.