Sekrety Paula Bunyana - stare cegły

 

Tagi: stare cegły, stare cegły na ścianę, płytki ceglane, ceglane płytki ścienne, vintage, retro cegła

Dziś każdy chce mieć w swoim wnętrzu ścianę czy podłogę pokrytą cegłą. Najlepiej tą oryginalną, o wielowiekowej tradycji. Ceglane ściany to jeden z najmodniejszych motywów aranżacyjnych. W PaulBunyan każdy może mieć oryginalną ceglaną ścianę w swoim wnętrzu bez konieczności używania pełnej cegły! Jak to możliwe? Wszystko dzięki płytce ceglanej pozyskiwanej z oryginalnej starej cegły, gotowej do położenia na ścianę czy podłogę tak prosto jak kafelki, bez zabierania zbędnej przestrzeni! Ale po kolei.

Historia cegły jest długa. Być może nawet tak długa, jak historia naszej cywilizacji. Pierwsze cegły wytwarzano ręcznie. W starożytności była suszona na słońcu i wprowadzana w najznakomitsze budowle. Najstarszym miastem zbudowanym z takich cegieł było Jerycho sprzed około 8 tysięcy lat. Wypalana z gliny pojawiła się w IV w.p.n.e. Cegła palona znalazła szerokie zastosowanie w starożytnym Rzymie. Przez wieki cegła była materiałem używanym przy budowie i w dekoracjach, przy elementach ogrzewania, jako piece i kominki. Ale materiał ten nie był doceniany, chowano go pod tynkami czy listwami drewnianymi, czasem tynki dodatkowo malowano, żeby podnieść tym prestiż budynku. Obecnie cegła przeżywa swój renesans. Ściany ze starej cegły mają w sobie ten niezwykły urok. Są zarazem surowe i rustykalne, a jednocześnie nowoczesne i industrialne. Swoją jakością przewyższają wszystkie współczesne odpowiedniki, ponieważ produkowane były ze specjalnie sezonowanej gliny, dzięki czemu pozyskane z nich płytki ceglane mają wysokie właściwości wytrzymałościowe i izolacyjne. Cegła to materiał interesujący i efektowny, ale trzeba się nieco natrudzić, zanim pojawi się na ścianie.


Stara cegła rozbiórkowa     Stara cegła rozbiórkowa     Stara cegła rozbiórkowa
 
 
Pozyskiwanie starych cegieł to bardzo trudne i niebezpieczne zadanie. Aby gotowa stara płytka ceglana znalazła się u kogoś w domu, musi przejść długą drogę. Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest znalezienie odpowiedniego miejsca, z którego można w sposób legalny i etyczny pozyskać najwyższej jakości oryginalny materiał. Nie chcemy rozbierać budynków, które mogą jeszcze być zaadoptowane i służyć człowiekowi. Rozbieramy tylko te budynki, które grożą zawaleniem lub ktoś decyduje się ich pozbyć. Sama rozbiórka to długie i żmudne zajęcie, chociaż widok pięknych, ręcznie formowanych prawie sto lat temu cegieł zawsze wynagradza nam poświęcenie. I ta świadomość, że dajemy im „drugie życie”… 
 
Stare cegły na ścianę         Stare cegły na ścianę         Stare cegły na ścianę
Na pozyskiwanych przez nas cegłach zdarzają się takie właśnie rarytasy! Wyobraź sobie taką płytkę z odciskiem stopy kota sprzed stu lat na swojej ścianie!

 

Po rozebraniu budynku cegły mają na sobie pozostałości skutego tynku i zaprawy, które należy usunąć przed dalszą obróbką. Można czyścić je szlifierką kątową, szczotką z drutu czy używać piaskowania. Jednak to narusza oryginalną powierzchnię. Dlatego nasze cegły czyścimy ręcznie przy użyciu wody, bez ingerencji w strukturę materiału.

Następnie na specjalnej maszynie obrabiamy cegłę w taki sposób, że uzyskujemy płytkę o grubości 2cm, zachowując naturalny wygląd, nad którym przez dziesiątki lat (a czasem i sto) pracowała natura! Daje to naszym klientom gwarancję najwyższej jakości i niepowtarzalny wygląd płytek na ścianie lub podłodze. Po pocięciu cegły, płytki muszą zostać ponownie oczyszczone, aby uwydatnić ten niepowtarzalny wygląd starej cegły. PaulBunyan wszystko robi ręcznie, gdyż płytek licowych pod żadnym pozorem nie wolno czyścić mechanicznie. Dzięki nam efekt końcowy jest murowany… dosłownie :)

Transport starych cegieł      Transport starych cegieł      Transport starych cegieł
Profesjonalnie zapakowane, umieszczone na palecie. To gwarancja, że dojadą cało i zdrowo!


Płytki ceglane po położeniu na ścianę lub podłogę odznaczają się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Można je w prosty sposób czyścić, przy zastosowaniu zwykłej wody. Cegła jest odporna na wilgoć oraz wnikanie kurzu i brudu. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć jej powierzchnię odpowiednim środkiem, dzięki któremu stanie się twarda i śliska. Na rynku jest wiele przeznaczonych do tego preparatów, ale wybierzmy preparaty ekologiczne impregnaty niewidoczne po nałożeniu, które dodatkowo nie tworzą powłoki na powierzchni - dzięki temu podłoże przepuszcza powietrze i parę wodną (np. impregnat ImperGuard Niewidoczny firmy Guard Industry). W przypadku chęci położenia płytek w miejscu narażonym na plamy z tłuszczu, czy dużą wilgoć warto zastosować impregnat olejo- i wodoszczelny (np. impregnat ProtectGuard Niewidoczny firmy Guard Industry). Dzięki temu powierzchnia będzie długo wyglądać jak nowa i jej konserwacja będzie łatwa.

Cegłę można również pomalować! I to na dowolny kolor. Najlepiej wybierać do tego mineralne farby elewacyjne, które tworzą kryjącą i wodoodporną, ale jednocześnie przepuszczającą parę powłokę.

Stare cegły na ścianę      Stare cegły na ścianę      
Pomimo solidnego opakowania zdarza się, że płytka pęknie w transporcie lub przy montażu. To nic strasznego - po ich złożeniu wyglądają jeszcze piękniej i jak oryginalnie!


Płytki ze starej cegły nadają się wspaniale nie tylko na ścianę, ale również na podłogę! Ceglane płytki podłogowe wykazują się małą nasiąkliwością i jeszcze wiekszą twardością niż cegły na ścianę. Surowa ceglana podłoga w naturalnej barwie nada pomieszczeniu bardzo charakterystyczny i mocny akcent. Ponadto płytki ceglane doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. Cegła jako materiał ceramiczny akumuluje ciepło. Dzięki temu podłoga ceglana po nagrzaniu długo oddaje ciepło. W odróżnieniu od standardowych płytek ceglana podłoga powoduje oszczędność ogrzewania, gdyż taka podłoga działa jak piec! Ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości oraz niezwykłą trwałość, płytki z cegły na podłogę najczęściej wykorzystywane są w pomieszczeniach często eksploatowanych: korytarzach, hollach, kuchniach, przedpokojach czy przejściach.

Realizacje z użyciem o oryginalnych płytkach ceglanych na ścianę i podłogę zobaczycie na http://www.paulbunyan.pl/category/stare-cegly