Jak dobrać odpowiednie meble do podłogi?

 

Dobór odpowiednich mebli to nie tylko szukanie modeli, które będą kompatybilne z naszymi gustami i stylem. Warto go przemyśleć także pod kątem tego, czy meble będą się dobrze prezentować w zestawieniu z naszą podłogą. Spójność to klucz do poprawnej aranżacji wnętrza, które będzie estetyczne, nieprzesadzone. Jak dobrać meble do podłogi? Jest na to kilka sposobów!

 

Jakie meble do drewnianej podłogi?

W przypadku większości pomieszczeń w naszych domach najczęściej decydujemy się na podłogę drewnianą. Aby dobrze dobrać do niej meble, należy zwrócić uwagę na kilka faktów.

Przede wszystkim – drewniana podłoga siłą rzeczy ma określony deseń. W projektowaniu przestrzeni należy dążyć do równowagi, unikać nadmiaru wzorów, aby design nie męczył zbyt wieloma bodźcami. Niekiedy podłogę układamy w określone wzory, co już samo w sobie jest efektowną dekoracją. W takich przypadkach należy szukać mebli prostych, o gładkich tkaninach bądź materiałach. Unikajmy wyszukanych dekoracji, które będą się “gryzły” z podłogą.

Jeżeli zależy nam na drewnianych meblach, wybierajmy takie, które będą miały podobny deseń do paneli podłogowych.

Jeżeli nasza podłoga wyłożona jest postarzanymi dla efektu deskami, warto pomyśleć o meblach, które dopełnią ten design. Dobrze sprawdzą się tutaj meble rzemieślnicze, elementy szklane, a także metalowe.

Stół San Francisco

 

Jakie meble do jasnej podłogi?

W sytuacji, gdy nasza podłoga jest jasna, możemy obrać kilka strategii. W stosunku do jasnych wnętrz warto zastosować zasadę kilku stopni. Uchroni nas ona przed tym, że meble i dodatki będą się zlewać kolorystycznie z podłogą i stworzą nieprzyjemny w odbiorze klimat.

Zgodnie z tą zasadą powinniśmy szukać mebli, które będą albo o kilka stopni jaśniejsze od podłogi, albo o kilka stopni ciemniejsze. Dzięki temu wszystkie kolory i elementy będą dobrze widoczne i będą miały szansę stworzyć ze sobą spójną całość.

Z drugiej zaś strony można postawić na kontrast. Do jasnej podłogi pasują meble kolorowe, które ożywiają całe pomieszczenie. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli nasze ściany również są utrzymane w jasnych odcieniach. Równie dobrym pomysłem będzie zestawienie jasnych paneli z ciemnymi meblami. Mogą to być na przykład naturalne kolory, które nawiązują do drewna, a także odcienie szarości.

Stół Boston

 

Jakie meble do ciemnej podłogi?

Tutaj bezpieczną opcją jest także zasada kontrastu. W przypadku ciemnej podłogi świetnie sprawdzą się białe meble, dzięki którym pomieszczenie będzie dużo jaśniejsze. Należy pamiętać, że podłoga o ciemniejszej kolorystyce zmniejsza optycznie pomieszczenie, dlatego warto postawić na takie meble, które będą to wrażenie niwelowały. Sprawdzą się tutaj elementy odbijające światło, na przykład fronty mebli z wysokim połyskiem. Dobrym pomysłem będą także fragmenty złote czy srebrne.

stół minnessota

 

Aby przełamać intensywność ciemnej podłogi, można wykorzystać meble z obiciami w niestandardowych kolorach, na przykład intensywnym odcieniu pomarańczu. Pamiętajmy jednak wciąż o umiarze i nie przesadzajmy z ilością takich dodatków – wystarczą jeden lub dwa elementy, aby uzyskać pożądany efekt.

Ciemna podłoga to większe wyzwanie aranżacyjne niż jasna – jest większe ryzyko, że nie zbalansujemy kolorystycznie naszego wnętrza i w rezultacie będzie ono przytłaczające. Jeżeli boisz się, że popełnisz gdzieś błąd, niezawodnym rozwiązaniem będą zawsze białe meble, zarówno w przypadku jasnej, jak i ciemnej podłogi. Choć w pewnym sensie jest to rozwiązanie na skróty, wcale nie odejmuje mu to uroku. Dzięki takim połączeniom stworzysz świetne aranżacje na przykład w stylu skandynawskim, który króluje obecnie w wielu wnętrzach.

 

Jak dobrać meble do podłogi? Kilka rad na koniec

Pamiętajmy, że przy aranżacji wnętrz przede wszystkim dążymy do harmonii. W tym celu należy patrzeć na pomieszczenie całościowo i dobrze wszystko przemyśleć. Warto powiedzieć sobie, jaki efekt chcemy uzyskać albo do jakiego stylu chcemy dążyć. Dobrze jest także inspirować się aranżacjami, które znajdziemy w Internecieje analizować, szukając podpowiedzi.