Blat drewniany - inspiracje do kuchni i łazienki

 

Projektowanie wnętrz jest zajęciem bardzo pasjonującym, zwłaszcza jeśli dotyczy własnego mieszkania lub domu. Szczególnie istotnymi pomieszczeniami są łazienka oraz kuchnia, ponieważ panują w nich specyficzne warunki. W obu przypadkach blat drewniany może stać się zarówno wyborem praktycznym, jak i uświetniającym wystrój!

Na samym początku warto się zastanowić, dlaczego właśnie drewno jest dobrym wyborem? Przede wszystkim jest to materiał naturalny i uniwersalny, a co za tym idzie, będzie świetną propozycją w przypadku dosłownie każdego stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Dodaje też uczucia przytulności w aranżacji, co jest szczególnie ważne, jeżeli w innych pomieszczeniach panuje minimalizm, który nierzadko wydaje się być chłodny i surowy. Można także mieć pewność, że drewniany blat nigdy nie wyjdzie z mody.

 

Kuchnia

Kuchnia w opinii wielu osób jest sercem domu i pełni ważne funkcje społeczno-rodzinne. Jednakże jej podstawowym zastosowaniem jest oczywiście przygotowywanie posiłków. To właśnie w trakcie tej czynności często powstają w tym pomieszczeniu specyficzne, trudne warunki. Podczas gotowania w kuchni często panują skrajne temperatury spowodowane np. kilkoma palnikami działającymi w tym samym momencie i jednocześnie otwartym oknem. Nieodłącznym elementem w czasie naszych kucharskich podbojów jest też obecność wilgoci (np. para wodna z gotującej się wody). Na pewno zdarzy się też, że na blacie znajdzie się plama wody, oleju, wina itd. Może się więc wydawać, że drewno nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Nic bardziej mylnego!

Blat kuchenny drewniany nie jest zwyczajną surową deską. Jest on odpowiednio zabezpieczany za pomocą specjalnych preparatów przez wykwalifikowanych specjalistów. Głównym zadaniem impregnacji jest przede wszystkim ochrona przed wymienionymi wyżej niebezpieczeństwami, a dodatkowo nadanie drewnu odpowiedniego wyglądu, jak i zapewnienie żywotności. Warto zaznaczyć, że impregnacja wykonywana jest naturalnymi preparatami posiadającymi atesty do kontaktu z żywnością stąd idealnie nadaje się do blatów kuchennych.

Blat drewniany ze starego drewna strukturyzowanego

Drewniane blaty kuchenne mogą mieć różne odcienie, dlatego na pewno będą pasowały do każdej kuchni, niezależnie od koloru ścian i podłóg. Warto przy tym zaznaczyć, że ciekawie wyglądają w towarzystwie kontrastującego zlewu. Blat drewniany do kuchni będzie doskonale spajał wnętrze mieszkania, jeżeli znajdują się w nim drewniane meble. Taki produkt wcale nie musi się znajdować w całej kuchni, jego wyjątkowy charakter powoduje, że nawet sam blat wystarczy by odmienić całe wnętrze.

 

Łazienka

Blat drewniany do łazienki również musi być odporny na działanie zewnętrznych czynników, szczególnie wilgoci. Tego rodzaju produkty muszą też dobrze się prezentować, dlatego warto postawić na stare drewno z unikalnym charakterem. Najczęściej jego funkcją jest stanowienie podpory dla umywalki, jednak czasami blaty drewniane do łazienki są układane przy ścianie równolegle, tworząc półkę na ręczniki lub kosmetyki. Jeżeli zarówno w kuchni, jak i łazience wykorzystuje się drewno, to dobrym pomysłem jest postawienie na ten sam odcień. Dzięki temu mieszkanie będzie bardziej spójne kolorystycznie.

Ciekawym pomysłem jest drewniany blat do łazienki o bardzo jasnym odcieniu, kiedy ściany są zaaranżowane w ciemnych barwach. Dzięki temu zarówno wspomniany blat, jak i biały sedes oraz umywalka będą doskonale ze sobą kontrastować.

Drewniane blaty do łazienki nie muszą być jedynym elementem z tego materiału w tym pomieszczeniu. Dobrze jest kupić np. drewnianą szafkę, w której schowa się potrzebne środki czystości i inne produkty.

Blat pod umywalkę ze starego drewna

Zarówno drewniany blat łazienkowy, jak i kuchenny są łatwe w codziennej pielęgnacji. Wystarczy wilgotna szmatka bez żadnych środków chemicznych, aby usunąć wszystkie powstałe zabrudzenia czy ślady codziennego użytkowania. Raz na pół roku (lub częściej w zależności od potrzeby) należy wykonać prostą pielęgnację odświeżającą. Wystarczy kupić odpowiedni preparat do starego drewna z serii PaulBunyan’s Professional Line i przetrzeć nim powierzchnię.

 

Postaw na najwyższą jakość!

Jeżeli chcesz kupić blat drewniany do kuchni lub łazienki, to zapraszamy do skorzystania z oferty PaulBunyan®. Nasze produkty są zabezpieczane za pomocą specjalnych naturalnych olejowosków, dzięki którym drewno zachowuje swój naturalny wygląd, a przy tym może służyć przez wiele lat, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Dbamy o ekologię, dlatego tworzymy meble, wykorzystując stare drewno pochodzące z odzysku. Wybieramy tylko najlepsze deski, które następnie podlegają procesowi renowacji i konserwacji.