Impregnacja drewna - na czym polega oraz jakich błędów nie popełniać?

 

Obróbka drewna może być bardzo pasjonującym zajęciem. Posiadasz meble lub innego rodzaju produkty wykonane z tego materiału i chcesz, żeby były w dobrej kondycji przez długie lata? W takim razie będzie to od Ciebie wymagało przedsięwzięcia odpowiednich kroków. Spokojnie, nie jest to trudne. Zastanawiasz się, jak impregnować drewno? Dowiesz się czytając dalej!

W swoich naturalnych warunkach drewno niezabezpieczone pozostanie zniszczone i wchłonięte przez ekosystem. W celach użytkowych, konieczne jest zatem zabezpieczenie drewna, aby przedłużyć jego żywotność. Należy do tego posiadać odpowiedni preparat oraz kierować się kilkoma wskazówkami.

Przede wszystkim należy rozróżnić drewno znajdujące się na zewnątrz budynku od tego stosowanego wewnątrz np. meble w salonie. Będzie to bowiem warunkowało wybór odpowiedniego środka. Impregnacja drewna na zewnątrz wiąże się z zabezpieczeniem przed mrozem, promieniami słońca, wilgocią, promieniowaniem UV. Impregnowanie drewna w domu natomiast będzie miało na celu uodpornienie materiału na ścieranie, plamy i również wilgoć.

Konserwacja drewna na zewnątrz

Warto wiedzieć, że przed konserwowaniem na przykład ogrodowego stolika, powinno się zetrzeć starą powierzchnię drewna. Powłoka może bowiem się łuszczyć, być zabrudzona i pełna piasku oraz innego rodzaju drobin. Do tego przydadzą się dwa rodzaje papieru ściernego – o niskiej gradacji oraz wysokiej. Pierwszym papierem należy zetrzeć największe defekty, a następnie dokończyć pracę drugim. Cała powierzchnia powinna następnie zostać dobrze oczyszczona. Impregnowanie może nie być skuteczne przy obecności brudu. Ważne jest też to jaki impregnat do drewna na zewnątrz kupisz.

Najczęściej w przypadku mebli na zewnątrz domu stosuje się impregnację powierzchniową. Dlatego do naniesienia środka na drewno używa się pędzla. Nierzadko jednak można się uporać z tą czynnością za pomocą metody natryskowej, która jest znacznie szybsza, jednak mniej ekonomiczna. W przypadku pojedynczych mebli lepiej jest więc stosować pędzel. Jako ciekawostkę, można wspomnieć impregnację próżniowo-ciśnieniową, która polega na odessaniu powietrza z desek i wypełnieniu pustej przestrzeni impregnatem. W PaulBunyan® do zabezpieczenia powierzchni drewnianych na zewnątrz używamy wyłącznie autorskich mieszanek naturalnych olejowosków na bazie wosków pszczelich i roślinnych ze specjalnymi filtrami UV, które ograniczają proces „starzenia się” drewna nawet 10-krotnie! Warto więc przy wyborze mebla do użytku zewnętrznego poinformować nas o tym.

Impregnacja drewna wewnątrz domu

W tym przypadku zwykle nie jest konieczne ścieranie powłoki, ponieważ stara powinna być nadal w świetnym stanie. Impregnowanie drewna w tym przypadku jest prewencyjnym działaniem i powinno się je wykonywać co kilka miesięcy. Warto sprawdzić, czy kupowany przez Ciebie preparat będzie dobrze współgrał w przypadku drewna wewnątrz pomieszczenia. Z tego powodu serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – znajdziesz u nas wysokiej jakości środki do czyszczenia i konserwacji drewna. Pamiętaj, że w tym przypadku również powinno się drewnianą powierzchnię oczyścić przed impregnowaniem.

Jak impregnować drewno?

Kiedy powierzchnia drewniana jest oczyszczona i gładka, nie zostaje nic innego, jak nanieść na nią preparat. Jeżeli będziesz korzystać z naszego środka do pielęgnacji drewna, to powinno się impregnat nanosić za pomocą bawełnianej szmatki, która jest dokładna i delikatna.

Trzeba też wiedzieć, że środek tym lepiej będzie wnikał w drewno, im będzie ono suchsze. Powierzchnia impregnowana nie może też być narażona na działanie deszczu. Podczas nanoszenia powinno się wykonywać posuwiste ruchy, zgodnie z kierunkiem słojów.

Jakie błędy często popełniają ludzie?

Najczęstszym błędem jest zaopatrzenie się w źle dobrany impregnat. Często człowiek może się pomylić i na przykład do zabezpieczonego wcześniej olejowoskiem mebla kupuje lakier, podobnie sprawa wygląda, kiedy do lakierowanego produktu kupi się olej. W takim przypadku konieczne będzie całkowite pozbycie się wierzchniej warstwy, co może być czasochłonne.

Inny błąd to niestosowanie się do zaleceń producenta konkretnego specyfiku (czas schnięcia, metoda nakładania etc.). Nierzadko problemy może stworzyć nieposiadanie odpowiednich narzędzi, czyli np. nakładanie preparatu starym pędzlem, przecieranie drewna źle dobranym papierem ściernym itd.

Jaki impregnat do drewna kupić?

Serdecznie polecamy nasz środek do czyszczenia i pielęgnacji drewna serii PaulBunyan's Professional Line. Jest to specyfik bazujący na w pełni naturalnych olejowoskach. Jego działanie nie tylko oczyszcza, ale też konserwuje drewno, nie budując dodatkowej powłoki, uzupełnia ubytki wosku, nabłyszcza. Pomaga również w pozbywaniu się ciężkich do umycia plam i jest wodoodporny. Jedno opakowanie (standardowo 200 ml) może wystarczyć na zabezpieczenie 15 m2 powierzchni drewnianej. Specyfik polecamy szczególnie do konserwacji oferowanych przez nas mebli ze starego drewna.