Jak czyścić stare drewno?

 

Drewno jest bardzo wdzięcznym surowcem, jednak z czasem mogą być zauważalne na nim oznaki upływu czasu. Nie świadczy to jednak o tym, że należy się takiego mebla pozbyć - wręcz przeciwnie! Renowacja może okazać się doskonałą okazję do wprowadzenia własnego customu. Może też okaże się szansą na doskonałe spędzenie czasu?

Czasem, aby przywrócić meblowi z naturalnego surowca dawną świetność, wystarczy odpowiednio go oczyścić. Obcowanie z prawdziwym i naturalnym drewnem jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Samodzielna praca nad użytkowanym codziennie meblem może być bardzo ekscytująca. Duma wynikająca z wykonanej pracy będzie Cię rozpierać przy każdym spojrzeniu czy użyciu danego mebla.

 

Jak czyścić stare drewno?

Proces czyszczenia starego drewna będzie się diametralnie różnił w zależności od rodzaju surowca, z którym pracujemy. Inaczej będziemy postępować z naturalnym, lakierowanym czy woskowanym drewnem.

 

Drewno naturalne

Naturalne drewno będzie wymagało wyjątkowego potraktowania. Wszystko to jest spowodowane nieimpregnowaną powierzchnią, która będzie bardziej podatna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Wszelkie czynności, które będą podejmowane w celu oczyszczenia powierzchni, powinny być wykonywane w kierunku naturalnej budowy wewnętrznej drzewa. Drewno naturalne należy oczyścić za pośrednictwem delikatnej, lekko wilgotnej szmatki. Aby zapewnić mu dodatkową pielęgnację, co pewien czas warto poświęcić mu więcej uwagi. Warto wtedy sięgnąć po wosk pszczeli, który zapewni mu ochronę.

 

Drewno lakierowane

Troska o ten rodzaj drewna jest podobna jak w przypadku zupełnie naturalnej wersji. Tutaj również doskonale sprawdzi się zastosowanie wosku pszczelego. Sam proces mycia może zachodzić za pośrednictwem wody z delikatnym mydłem. Należy jednak pamiętać, że szmatka musi zostać odpowiednio dobrze odciśnięta, zanim zostanie zetknięta z drewnianą powierzchnią. Finalnym krokiem będzie przetarcie powierzchni suchą, flanelową szmatką.

 

Drewno hebanowe

Drewno hebanowe będzie wymagało podjęcia nieco innych działań. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się preparaty powstałe na bazie olejów. Dobrym i naturalnym środkiem, który można wykorzystać, jest np. olej lniany. Pozwoli on na zachowanie pięknego wyglądu mebla na dłuższy czas.

 

Drewno woskowane i olejowane

W tym przypadku również warto sięgnąć po delikatne i miękkie materiały. W sytuacji wystąpienia zabrudzeń w zagłębieniach można uciec się do użycia miękkich pędzelków. Z powodzeniem sprawdzi się także zwykła bawełniana szmatka bądź wykonana z irchy. Jeśli chcesz, żeby Twoje działania miały dłuższe rezultaty, po oczyszczeniu całej konstrukcji możesz sięgnąć po specjalny preparat do pielęgnacji starego drewna.

 

Co z antykami?

Przy postępowaniu z antykami należy pamiętać w pierwszej kolejności o dogłębnym, jednak bardzo delikatnym oczyszczeniu powierzchni. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku ściereczka z irchy. Niezwykle istotna będzie w tym przypadku regularność. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, z czasem narastający brud może się okazać nie do zwalczenia. Mogą się także tutaj sprawdzić specjalistyczne środki. Warto zwrócić uwagę na to, by były to preparaty dedykowane do czyszczenia antyków. W innym przypadku drażniąca formuła środków może uszkodzić strukturę mebla.

 

Od tego, jak wyczyścisz stare drewno, będzie zależał jego dalszy wygląd. Warto dbać o te kwestie na bieżąco. Uniknie się w ten sposób potrzeby renowacji całego mebla. Pozwoli to na dłuższe cieszenie się tym funkcjonalnym elementem wystroju, wykonanym z naturalnego surowca. Nie pozbawiaj swojego wnętrza wyjątkowego klimatu, który nadał im ten mebel. Zatroszcz się o niego i ciesz się możliwościami jego użytkowania.

W PaulBunyan drewno jest surowcem, który wyjątkowo doceniamy. Traktujemy je z odpowiednim szacunkiem. Poddajemy je obróbce, tworząc dzieła sztuki, które zdobią różne przestrzenie.