Kawiarnia w stylu rustykalnym – postaw na drewniane stoliki kawowe!

 

Prowadzenie lokalu gastronomicznego wymaga nie tylko ułożenia dobrego menu, ale też estetycznego zaplanowania wnętrza, dzięki czemu klienci będą czuli się w nim swobodnie i chętnie do niego powrócą. Ostatnimi czasy sporą popularnością cieszy się styl rustykalny. Jakie są jego charakterystyczne cechy i jak urządzić kawiarnię bazując właśnie na nim?

 

Czym jest styl rustykalny?

Charakterystyka stylu rustykalnego dotyczy wsi, o czym świadczy sama etymologia słowa rustykalny. Angielski wyraz rustic bowiem oznacza – swojski. Styl ten może się różnić w przypadku poszczególnych krajów. W Polsce rustykalność kojarzona jest z wystrojem starych dworków szlacheckich i/lub chat wiejskich. Jak można się więc domyślić, dominującym materiałem w tym przypadku jest drewno i to nie wypolerowane i pozbawione wszelkich nierówności, ale takie o ciekawszej, nieregularnej fakturze i nierzadko też kolorystyce. Dochodzą do tego również liczne dodatki w postaci naczyń ozdabianych ludowymi wzorami, ręcznie tkanych zasłon itd.

 

Dlaczego styl rustykalny to dobry wybór do kawiarni?

Jakiś czas temu można było odnotować „wysyp” lokali o stylistyce industrialnej i nowoczesnej. Biznes wymaga jednak tego, by w jakiś sposób się wyróżniać, co pozwala łatwiej pozyskiwać nowych klientów. Oryginalne wnętrze kawiarni zadziała właśnie w taki sposób. Styl rustykalny do tego kojarzy się ze wspomnianą swojskością, a to na pewno przyciągnie osoby, które tęsknią za naturą i sielankowym życiem. Dochodzi do tego fakt, że drewniane meble są trwałe i nigdy nie wyjdą z mody, nawet jeżeli postanowi się kiedyś zmienić wygląd lokalu.

 

Jakie meble sprawdzą się w kawiarni rustykalnej?

Już wspomniane było wcześniej, że styl rustykalny wymaga użycia poszczególnych materiałów. Zawsze powinny być „surowe”. Oznacza to, że świetnie w wystroju sprawdza się metal, porcelana, stara cegła, natomiast w przypadku mebli najlepiej jest postawić na stare drewno.

Stare drewno jest materiałem nietuzinkowym. Ma niejednorodną fakturę i silnie uwydatnione słoje, dzięki czemu przyciąga uwagę. Wbrew pozorom materiał ten jest wyjątkowo trwały i spokojnie przetrwa kolejne dekady intensywnego użytkowania, co jest związane z profesjonalnym zabezpieczeniem z pomocą olejowosków.

Stoliki kawowe drewniane są świetnym pomysłem, jeżeli w lokalu pojawią się sofy lub innego rodzaju niskie meble do siedzenia. Oferowany przez PaulBunyan model stolika kawowego ARIZONA to kwintesencja rustykalnego stylu. Ten model posiada masywną konstrukcję i wykonano go w całości ze starego drewna. Mebel jest wyposażony w półkę, na której można umieścić np. czasopisma. Wspomniana masywność może jednak optycznie pomniejszyć wnętrze lokalu, dlatego innym ciekawym rozwiązaniem jest stolik kawowy BOSTON – także niski mebel. Drewno użyte do produkcji blatu również jest stare i ma ciekawą fakturę. Jego wsparcie stanowią elementy z niegrubego metalu, przez co model wydaje się być lżejszy. Ciekawym połączeniem powyższych dwóch modeli jest stolik kawowy ze starego drewna i metalu na kółkach. Posiada półkę i metalowe wsparcie. Kółka pozwolą dowolnie i szybko zmieniać jego położenie.

 

Wyżej wymienione drewniane stoliki kawowe to modele niskie, przeznaczone do stosowania w pobliżu sof i kanap. Każda kawiarnia powinna jednak posiadać także standardowej wysokości stoliki, które pozwolą na zastosowanie zwyczajnej wielkości krzeseł. Również takie można znaleźć w ofercie PaulBunyan©. Warto się tutaj zatrzymać, ponieważ stoliki te najczęściej posiadają blaty w kształcie koła lub kwadratu. Wbrew pozorom wybór nie jest taki prosty. Okazuje się, że okrągłe stoliki z drewna ułatwiają przemieszczanie się po lokalu, zwłaszcza kiedy jest niewielki. Z drugiej strony kwadratowe stoliki można ustawić obok siebie w razie odwiedzin większej grupy gości, nie zmieniając estetyki lokalu. Oczywiście, pośrednim rozwiązaniem jest kupno kilku modeli okrągłych i kilku kwadratowych.