Kuchnia rustykalna - jak urządzić kuchnię w starym stylu?

 

Kuchnia w stylu rustykalnym powinna być przede wszystkim przytulna, wypełniona przedmiotami z duszą, gdzie znajdziemy liczne dekoracje nawiązujące do wiejskiej stylistyki. Zazwyczaj w takim wnętrzu króluje naturalne, piękne drewno, które buduje ten przytulny klimat. Drewno spokojnie możemy połączyć z cegłą lub też kamieniem, a nawet białą porcelaną, a także metalowymi czy też miedzianymi dekoracjami. W swoim założeniu rustykalna kuchnia jest pomieszczeniem całkowicie odrębnym od pokoju dziennego i chociażby poprzez to założenie widzimy, że ta stylistyka jest całkiem inna od nowoczesnych, minimalistycznych inspiracji, gdzie stawia się na otwarty koncept i przestronność. Rustykalna kuchnia to nie miejsce na minimalizm - im więcej dekoracyjnych i pięknych przedmiotów tym lepiej. To też taka stylizacja, w której dekoracją mogą być meble same w sobie i przedmioty codziennego użytku, a nawet starocie, którym poprzez renowację daje się drugie życie.

 

Jakie meble wybrać, aby nadać kuchni rustykalny charakter? Jak zaaranżować przestrzeń?

Kuchnia rustykalna to masywne, drewniane, stylizowane na stare meble, takie, które od razu kojarzą się z wiejskim stylem i tradycją. Idealne więc będą meble kuchenne w starym stylu, które mają swój specyficzny charakter i klimat. Zazwyczaj są to meble utrzymane w różnych odcieniach brązu. Podstawę stanowi tutaj duży, masywny kredens, który może posiadać wiele ciekawych zdobień i który pomieści kolorową porcelanę i inne bibeloty. Kolekcja ceramiki będzie więc tutaj jak najbardziej na miejscu i będzie takiej kuchni dodawać ciekawej, kontrastowej kolorystyki. A jeśli już jest kredens, to podstawą każdych mebli kuchennych jest blat, który najlepiej, aby również był wykonany z litego drewna. Docenimy takie rozwiązanie z wielu względów. Odpowiednio zaimpregnowany, będzie doskonale opierał się wilgoci, a dodatkowo jest czymś bardzo trwałym, co sprawdza się na długie lata nawet bardzo intensywnego użytkowania. Spokojnie można wybrać blat z pięknym, bardzo wyrazistym usłojeniem, a co za tym idzie taki model, który nie będzie trudny do utrzymania w czystości, a więc będzie bardzo praktyczny. Blat drewniany jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne. A jeśli kuchnia ma być wygodna i pozwala na to przestrzeń, najlepiej zdecydować się na aranżację specjalnej wyspy, która znacząco poprawia komfort gotowania. Wyspy kuchenne bardzo często spotkamy w rustykalnych aranżacjach, gdzie ten komfort przygotowywania posiłków faktycznie jest na pierwszym miejscu.

 

Kuchnia razem z jadalnią, czyli stół, który jest najważniejszym meblem w całym mieszkaniu

Kuchnia w starym stylu powinna posiadać także wydzieloną przestrzeń jadalnianą, gdzie stół gra niebagatelną rolę. W końcu to tutaj podczas posiłków spotyka się cała rodzina. Meble kuchenne rustykalne, które będą wykonane z pięknego, naturalnego drewna powinny współgrać z materiałem, z jakiego będą wykonane meble jadalniane - dlatego też najlepiej i tutaj postawić na drewno. Zamawiając stół wykonany ze starego drewna, otrzymamy mebel z duszą. Masywny, duży blat może mieć dowolnie wybrany przez nas kształt, który powinien pasować do miejsca, w którym stanie. Może być on okrągły, owalny, prostokątny lub też kwadratowy. Decydując się na większy stół jadalniany w kuchni, nie musimy już dodatkowo aranżować takiej przestrzeni w ramach pokoju dziennego, gdyż goście mogą być podejmowani właśnie w takiej jadalni. Do drewnianego stołu w starym stylu możemy dobrać także krzesła wykonane z drewna. Mogą to być krzesła na drewnianych nogach, wykonane z litego drewna bukowego lub dębowego. Możemy zdecydować się na ich naturalne wybarwienie lub też pomalować je na określony kolor. Krzesła te - aby mogły być maksymalnie komfortowe w użytkowaniu – mogą posiadać tapicerowane siedzisko obłożone tkaniną, która będzie odporna na zabrudzenia i na ścieranie. Tym samym komplet jadalniany może być piękny, funkcjonalny, ale i utrzymany w przytulnej, rustykalnej stylistyce, pełnej ciepła rodzinnego i charakteru.