Poradnik - jak dbać o stare drewno?

 

Drewno zdobi obiekty, dekoruje wnętrza i oczarowuje majestatem. To wytrzymały materiał, pod warunkiem, że o niego dbamy. Trwałość starego drewna, zależna jest od sposobu jego konserwacji i pielęgnacji na etapie produkcji oraz użytkowania. Jeżeli dostosujemy się do kilku zasad, drewniane elementy pozostaną niezmiennie zachwycające.

 

Ochrona starego drewna podczas pielęgnacji

Podstawowym sposobem dbałości o elementy drewniane, w tym meble, jest konserwowanie ich w odpowiedni sposób. Produkty PaulBunyan® zabezpieczone są najwyższej jakości olejowoskami naturalnymi i do ich codziennej pielęgnacji wystarczy zastosować lekko zwilżoną wodą, bawełnianą szmatkę. Raz na pół roku lub częściej (w zależności od potrzeby) należy zastosować specjalistyczny środek do pielęgnacji drewna.

 

Uwaga na skład preparatu do czyszczenia starego drewna

Dobierając odpowiedni preparat, koniecznie powinno się zapoznać z jego składem i opisem. Istnieją odrębne specyfiki czyszczące odpowiednie dla różnych rodzajów drewna. Źle dobrany detergent może bardzo zniszczyć elementy drewniane. Do mycia mebli drewnianych należy użyć delikatnej ściereczki, wykonanej na przykład z irchy lub bawełny. Nie można używać do tego celu, ścierek szorstkich. Drewno, powinno się odkurzać na sucho miękką ściereczką, a następnie pielęgnować z użyciem odpowiedniego preparatu (np. Środka do pielęgnacji starego drewna PaulBunyan®). Ochrona mebli ze starego drewna może wydawać się skomplikowana, jednak dzięki naszej fachowej wiedzy oraz środkom jest zajęciem prostym.

 

Czyszczenie drewna zależnie od jego rodzaju:

• drewno hebanowane należy oczyszczać preparatami, złożonymi głównie z olejów (np. olej lniany);
• drewno lakierowane warto pielęgnować woskiem pszczelim, już po delikatnym odkurzeniu;
• drewno woskowane i olejowane (wszystkie produkty drewniane PaulBunyan®) należy delikatnie odkurzać, z użyciem miękkich końcówek lub ściereczki z irchy na sucho. Do pielęgnacji należy użyć środka do pielęgnacji starego drewna PaulBunyan® i bawełnianej ścierki. Drewno należy polerować okrężnymi ruchami. Pielęgnowanie mebli olejowanych, to jednocześnie zabieg konserwujący;
• antyki należy delikatnie odkurzać, z użyciem ścierki z irchy. Ochrona starego drewna wymaga regularności. Nieregularne odkurzanie, może spowodować zaleganie brudu, który będzie trudny do usunięcia. Do pielęgnacji, użyć można również środków sklepowych, muszą one jednak być przeznaczone konkretnie do pielęgnacji antyków;
• drewno naturalne, należy czyścić delikatną szmatką, wzdłuż linii naturalnych słojów. Co jakiś czas, powinno się pielęgnować je woskiem pszczelim - to podstawowa ochrona drewna naturalnego, niezaimpregnowanego.

Ochrona starego drewna, powinna być więc regularną częścią jego oczyszczania. Do czyszczenia trudno dostępnych szczelin w słojach, można również użyć pędzla, o miękkim włosiu.

 

Konserwacja i impregnacja starego drewna

Część zabiegów pielęgnacyjno - konserwacyjnych odbywa się już podczas produkcji. Najbardziej skutecznym sposobem konserwacji drewna jest jego impregnacja. w PaulBunyan® używamy do tego celu wyłącznie naturalnych olejowosków. Wszystkie drewniane produkty zabezpieczone są wysokiej klasy olejowoskami naturalnymi, co czyni je odporne na wilgoć i zabrudzenia (w tym plamy po winie, potrawach). Dotyczy to zwłaszcza elementów drewnianych typu blaty oraz produktów znajdujących się na powietrzu.

 

Uwaga na zagrzybienie

Zdecydowanie odradzamy zakup oraz obróbkę surowego starego drewna na własną rękę ze względu na prawdopodobieństwo zagrzybienia i rozwoju innych czynników chorobotwórczych. Z tego względu PaulBunyan® korzysta wyłącznie ze sprawdzonych źródeł pozyskania surowca, wybierając wyłącznie drewno najwyższej jakości, opierając się na szczegółowej ocenie stanu drewna pod kątem najbardziej problematycznych aspektów:

• grzyby i pleśnie
• porosty i mchy
• odbarwienia

Olejowanie

W naszej opinii najlepszy sposób impregnacji drewna, o dużej twardości powłoki. Olejowanie podkreśla naturalną estetykę drewna, jego wyjątkowy charakter, a jednocześnie zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi.

Drugie życie drewna rozbiórkowego

Dzięki zastosowaniu tych metod impregnacji i oczyszczania przez specjalistów z PaulBunyan® z powodzeniem wykorzystujemy drewno rozbiórkowe do produkcji wyjątkowych rzeczy. Po uprzednim sprawdzeniu stanu drewna i środków użytych do jego wcześniejszej impregnacji tworzymy konstrukcje o wysublimowanym stylu, które posłużą wiele lat. Dużą popularnością cieszą się obecnie stoły w nowoczesnym stylu, deski ścienne ze starego drewna i drewniane meble ogrodowe.