Ściana z cegieł w salonie - urządź swoje mieszkanie stylowo! Inspiracje, aranżacje i pomysły

 

Każdy dąży do tego, aby w miejscu, w którym mieszka i przebywa na co dzień, było przyjemnie, przytulnie i komfortowo. Aby to osiągnąć, staramy się sprawić, by mieszkanie lub dom odpowiadały naszym gustom i poczuciu estetyki. Malujemy ściany na wybrane przez siebie barwy, dopasowujemy meble, obrazy, tapety, rośliny i inne ozdoby, które umożliwiają nam stworzenie jedynej w swoim rodzaju aranżacji wnętrza.

Jednym z obecnie najmodniejszych stylów aranżacji wnętrz jest tzw. industrial – czyli trend, który wywodzi się z czasów zagranicznej rewolucji przemysłowej. Charakteryzuje się on wyjątkową surowością, w której wykorzystywane są takie materiały jak cegła, szkło czy różnego rodzaju metale.

Istnieje kilka możliwości, dzięki którym można wprowadzić industrialną nutę do niemal każdej aranżacji wnętrza. Jedną z nich jest wykonanie ściany ozdobnej z cegieł. Salon nabierze dzięki temu wyjątkowego charakteru – podobnie jak każde inne pomieszczenie. W jaki sposób ją wykonać? Jakich materiałów użyć i gdzie je kupić? Na te wszystkie pytania odpowiadamy właśnie w tym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Ściana ozdobna z cegieł w salonie – jak ją wykonać?

Kiedy już wiemy na pewno, że chcemy mieć ścianę z cegieł w salonie lub w dowolnym innym pomieszczeniu w domu, w kolejnym kroku musimy dowiedzieć się, co należy zrobić, aby taki efekt uzyskać. Najłatwiej będzie tym osobom, które są właśnie w trakcie budowy domu.

Mogą one bowiem poprosić, aby jedna z wybranych przez nich ścian została przygotowana w inny sposób niż pozostałe i pozostawić na niej nieotynkowaną cegłę, jedynie ją impregnując. W przypadku, kiedy dom już stoi lub mamy do czynienia z mieszkaniem, istnieje także inne, równie proste rozwiązanie, a mianowicie położenie płytek ceglanych na ścianie. Są to specjalne elementy dekoracyjne, które do złudzenia przypominają prawdziwe cegły połączone już za pomocą zaprawy.

Można je z łatwością umieścić na niemal każdej ścianie, dzięki czemu da się osiągnąć wymarzony, industrialny efekt. Na rynku dostępne są różne rodzaje płytek ceglanych, dlatego każdy, kto będzie poszukiwać takiego rozwiązania, z pewnością znajdzie idealny do danego wnętrza wariant.

Jak ułożyć płytki ceglane na ścianie? Otóż na samym początku musimy ją oczyścić i zdjąć z niej wszystkie znajdujące się na niej półki, ozdoby i inne elementy oraz odkurzyć i umyć jej powierzchnię. Następnie warto rozrysować na niej siatkę, na której umieścimy punkty, gdzie chcemy zamocować nasze „cegły”, aby prezentowały się one jak najlepiej. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie kleju do płytek oraz samych płytek, a następnie po kolei umieszczanie ich na ścianie. W razie potrzeby płytki można przyciąć za pomocą odpowiedniego narzędzia, aby pasowały do wszystkich pozostałych elementów. Po zaschnięciu kleju przygotowujemy specjalną fugę, którą szczelnie wypełniamy wszystkie przestrzenie między „cegłami”, tym samym uzyskując bardzo realistyczny efekt.

Płytki ceglane na ścianę - cegła toruńska Płytki białe cegiełki Fuga rustykalna

Ściana z cegieł – aranżacje, w których sprawdzi się najlepiej

Ściana z cegieł pasuje do wielu aranżacji i stanowi podstawę wystroju we wspomnianej wcześniej stylistyce industrialnej. Doskonale sprawdzi się jednak również we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym i rustykalnym, w których także wykorzystywane są surowe materiały.

Ściana z cegieł w odpowiednim kolorze (np. białym) świetnie uzupełni też minimalistyczne wnętrza nowoczesne i skandynawskie. Jak więc widać, ściana z cegieł w salonie czy innym pomieszczeniu jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym.

Gdzie kupić materiały do wykonania ściany z cegieł w salonie?

Do wykonania ściany z cegieł w domu potrzebne będą odpowiednie materiały: przede wszystkim prawidłowo dobrane płytki, a także impregnat, klej oraz fuga. Należy pamiętać, że jeżeli chcemy, aby efekt był możliwie jak najlepszy, nie możemy oszczędzać na żadnym z tych elementów. Wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ściany z cegieł w swoim domu znajdziesz w naszym sklepie internetowym.