Styl minimalistyczny we wnętrzach - jak wykorzystać stare drewno

 

Dosłownie każdy człowiek budujący swój dom od podstaw lub przeprowadzający remont chciałby, by ostateczny efekt był estetyczny i piękny. Istnieje wiele sposobów na stworzenie ładnej powierzchni, jednak który będzie najbardziej odpowiedni w dzisiejszych czasach? Spoglądając na różne projekty można dojść do wniosku, że najlepszym wyborem będzie styl minimalistyczny, który cały czas dominuje we wnętrzach.

 

Czym jest minimalizm we wnętrzach?

Styl minimalistyczny jest inspirowany dalekowschodnimi kulturami dotyczącymi filozofii zen. Oznacza to, że najważniejszy jest spokój i harmonia. We wnętrzach przekłada się to na fakt, że unikać należy wszelkiego rodzaju zbędnych ozdób, wszelkiego zagracania. Nie można pozwalać sobie na zbyt wiele udziwnień i niewskazane jest na przykład pomalowanie kilku ścian różnymi kolorami farb. Oczywiście, można pozwolić sobie na wyłożenie np. jednej ściany betonem architektonicznym, kiedy reszta jest biała, jednak odcienie powinny być w miarę podobne.

Nierzadko zdarza się, że przerost formy nad treścią burzy cały minimalizm powierzchni. Tymczasem najważniejsza jest spójność całego wnętrza i dbałość nawet o najmniejsze detale. Można jako przykład wziąć oświetlenie. Minimalistyczne wnętrze nie musi być nudne, ponieważ za pomocą światła można je modelować, wystarczy postawić na kilka punktowych lamp, które podświetlą ścianę. Oświetlenie główne powinno zawsze posiadać podobne oprawy w różnych pomieszczeniach, czyli na przykład biały kolor lub podobne wzornictwo.

Jednym z trudniejszych do zaprojektowania pomieszczeń jest kuchnia w stylu minimalistycznym. Dlaczego akurat ona? W kuchni potrzebne jest korzystanie z bardzo wielu przedmiotów. Chodzi o noże, deski do krojenia, talerze, garnki, przyprawy itd. Sprawia to, że najczęściej panuje tam chaos. Z tego powodu kuchnia powinna zostać zaprojektowana tak, by można było schować do szafek wszelkie niepotrzebne na daną chwilę rzeczy. Żeby jednak nie wyglądała ona nudno, można zakupić eleganckie pojemniki (np. na sól oraz pieprz) i trzymać je na widoku. Zostaną uznane za ozdobę, a nie zwyczajny bibelot.

 

Jak sprawdzi się cegła i drewno we wnętrzu minimalistycznym?

Minimalizm należy w delikatnym stopniu przełamywać, ponieważ nikt nie chce, żeby wnętrze mieszkania było nudne lub zbyt surowe, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie się czuło w nim przytulnie, czyli „jak w domu”. Właśnie dlatego z pomocą spieszy np. drewno. We wcześniej wspomnianej kuchni doskonale sprawdzą się blaty ze starego drewna, które wygnają monotonię z pomieszczenia.

Świetnym urozmaiceniem jest także cegła. Jeśli wyłoży się nią ścianę, to wnętrze od razu stanie się bardziej przytulne. Podczas gdy często w kuchniach na ścianach układa się płytki, to prezentowane przez nas rozwiązanie będzie znacznie ciekawszym wyborem. Cegła bowiem posiada bardzo interesującą fakturę i poszczególne elementy różnią się nieznacznie kolorem, dzięki czemu całość wygląda jeszcze bardziej fascynująco. Podobnie sprawa wygląda w przypadku betonu architektonicznego.

Kiedy zastosuje się drewniane blaty, to warto również zadbać o wykorzystanie drewna przy doborze innych mebli, na przykład stołu do jadalni.

Jeżeli cenisz sobie surowe wnętrza i stawiasz na postarzane produkty, to na pewno spodoba Ci się nasz stół ze starego drewna i metalu SAN FRANCISCO. Jego nogi zostały wykonane z najwyższej jakości stali. Dzięki pokryciu jej naturalnymi żywicami osiągnięto efekt starego metalu. Oczywiście, jeżeli wolisz bardziej nowoczesne rozwiązania, to serdecznie polecamy model CHICAGO, którego profile nie są postarzane, co doskonale współgra ze starym drewnem.

Ponieważ warto zadbać o zgodność produktów, ciekawym pomysłem na salon będzie zakupienie stolika kawowego BOSTON, który również posiada metalowe nogi i blat ze starego drewna. To szczególnie ważne, jeżeli Twoje mieszkanie rezygnuje ze ścian na rzecz większej powierzchni. Możesz mieć pewność, że produkty marki PaulBunyan® doskonale wpasują się we wnętrze Twojego domu!