Stoły i krzesła drewniane do restauracji – jak dobrać styl do wystroju wnętrza?

 

Urządzanie lokalu gastronomicznego jest wbrew pozorom bardzo istotną sprawą. Meble wpływają na odbiór wizualny pomieszczenia, dzięki czemu mogą wyjątkowo urozmaicić i zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z oferty. Istotne jednak jest to, by wybierane produkty pasowały do stylu wnętrza restauracji.

 

Ludzie chcą siedzieć tam, gdzie jest ładnie i wygodnie!

Wiele restauracji mylnie zakłada, że wyłącznie dobre menu sprawi, iż goście chętnie będą przychodzić do lokalu. Tymczasem wcale tak nie jest. Owszem, pyszne i aromatyczne potrawy to ogromny plus obiektu gastronomicznego, jednak ludziom przede wszystkim musi się miło spędzać czas. Najczęściej nie odwiedzają oni lokali samodzielnie, ale z bliskimi i przyjaciółmi, by miło spędzić czas, dlatego posiłek jest wbrew pozorom dodatkiem. Jak więc zadbać o to, by klienci chętnie spędzali liczne chwile w restauracji? Trzeba postawić na estetyczny oraz ponadczasowy wystrój i wygodę!

Najważniejsze w wystroju wnętrz są meble do lokali gastronomicznych. Te zawsze muszą współgrać z danym stylem, jednak istnieje kilka sposobów, by ten trudny wybór okazał się skuteczny.

 

Stoły i krzesła do restauracji ze starego drewna

Istnieje wiele pomysłów na to, jakie meble można wybrać do restauracji i kawiarni. Jednak zawsze drewno okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Jest ono uniwersalne, to jest pasuje zarówno do lokali bardzo nowoczesnych, a także klasycznych i eleganckich, przypominających wytworne sceny z filmów. Drewno jest także wskazane dla miejsc rustykalnych i industrialnych. Oczywiście, nie każdy drewniany mebel będzie dobrze współgrał z każdym wnętrzem, ponieważ istotne jest wzornictwo nie tylko blatu, ale też podstawy.

Stół drewniany ze starego drewna ARIZONAStół do restauracji ARIZONA

W zasadzie dla stylu rustykalnego i postarzanego można postawić na krzesła i stoły do restauracji, które są wykonane w stu procentach z drewna, a najlepiej sprawdzą się modele masywne i ciężkie. Dobrym przykładem może się okazać stół ARIZONA od PaulBunyan®. Jest on wykonany ze starego drewna i w swojej istocie jest bardzo prosty. Jednak sam blat posiada wyjątkowy wygląd z uwydatnionymi słojami. Nie jest także idealnie gładki, co tym bardziej przyciąga uwagę, a jego struktura czyni powierzchnię wyjątkowo odporną na czynniki zewnętrzne. Bardzo podobnym modelem jest INDIANA, jednak ten różni się od powyższego kształtem. Pierwszy jest prostokątny, drugi okrągły. Ma to wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Stawiając na tę samą liczbę miejsc, inny kształt stołu, może niechcący odebrać lokalowi kilka metrów kwadratowych. Okazuje się bowiem, że blaty okrągłe są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Oczywiście, sprawa nie jest tak kolorowa, ponieważ kiedy do lokalu zawita większa liczba gości, to nie będzie możliwości połączenia okrągłych stołów.

Wnętrza nowoczesne i industrialne mogą natomiast pozwolić sobie na większą dowolność, ponieważ mocno wskazane jest w przypadku stołów i krzeseł postawić na metalowe elementy. Oczywiście, blaty nadal powinny być drewniane. Wykonywany przez nas stół do restauracji LOS ANGELES jest okrągły, jednak można go rozkładać, co pozwala pomieścić kilku gości więcej.

Doskonałym uzupełnieniem obu rodzajów wnętrz będą popularne stoliki drewniane na metalowej nodze, które mają szeroki wachlarz zastosowań. Można je łączyć ze sobą co pozwala na dowolną aranżację wnętrza, składować ułożone jeden na drugim (ważne dla małych przestrzeni lub letnich ogródków), a także z uwagi na niewielki rozmiar zajmują one stosunkowo niewielką powierzchnię i doskonale sprawdzą się w małych restauracjach i kawiarniach.

Natomiast bardziej awangardowe restauracje zapraszamy do skorzystania z produktów jakimi są stoły MANHATTAN lub BROOKLYN. Są do siebie bardzo podobne (różnią się głównie rozmiarem). Prosty blat idzie w parze z ciekawymi nogami w kształcie trójkątów łączących się na samym środku, pod blatem.

Stół dębowy ze starego drewna i metalu MANHATTANStół do restauracji MANHATTAN

Stół ze starego drewna i metalu BROOKLYNStół do restauracji BROOKLYN

Krzesła do restauracji można wybierać na różne sposoby. Nieraz zdarza się, że dostępne w naszym sklepie modele pozornie nadające się wyłącznie do nowoczesnych wnętrz, są umieszczane w rustykalnych, z kolei te o bardziej postarzanym wyglądzie „lądują” w restauracjach nowoczesnych. Wszystkie łączy jedno – wygoda! Trzeba jednak pamiętać, by zachować spójność estetyczną pomiędzy krzesłami, tj. nie kupować wielu różnych modeli do jednej sali.

Chcesz wyjątkowo urządzić swoją restaurację lub kawiarnię? Postaw na najwyższej jakości stół z krzesłami. Drewniany sposób na wystrój na pewno przypadnie do gustu Tobie i Twoim klientom!