Zanim kupisz kolejny mebel z drewna

 
Tagi: stare drewnomeble ze starego drewna, panele z drewna, wybór mebla


Oddychamy dzięki lasom - zielonym płucom Ziemi. Tymczasem w ciągu minuty na świecie znika las naturalny o powierzchni równej 36 boiskom do piłki nożnej. Wiele drzew wycina się nielegalnie. Główną przyczyną jest ogromne zapotrzebowanie na drewno.

Lasy są domem dla 2/3 gatunków roślin i zwierząt, dlatego jednym z najważniejszych skutków deforestacji jest utrata biologicznej różnorodności. Niszcząc lasy tropikalne człowiek pozbawia się szansy odkrycia nieznanych dotychczas roślin leczniczych, które mogą być ratunkiem dla osób cierpiących na nieuleczalne obecnie choroby. Szczególnie dotkliwa jest wycinka lasów tropikalnych, które zamieszkuje ok. 80% wszystkich gatunków zwierząt. Przykładem gatunków zagrożonych wyginięciem są orangutany - małpy człekokształtne występujące na Borneo i Sumatrze. Wylesianie ma ponadto ogromny wpływ na globalne ocieplenie, gdyż jest źródłem ok. 15-20% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zaburza obieg wody w ekosystemie, prowadząc do powodzi i susz.

W naszym kraju powszechnie dostępne są meble, panele i inne produkty ze świeżego drewna z takich gatunków jak mahoń, dąb, sosna. W sprzedaży jest również wiele innych egzotycznych gatunków drewna, pochodzących z lasów tropikalnych Ameryki Południowej, Borneo, czy Afryki. Drewno to pochodzi z drzew gatunków zagrożonych i objętych ochroną w ramach Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Chętnie kupujemy parkiety czy meble z drewna często nieświadomi faktu, że być może zostały wykonane z nielegalnie ściętych drzew, przez co swoje domy straciły zwierzęta. Wycięte nielegalnie drewno trafia do naszych domów w postaci mebli czy podłóg.

Tymczasem istnieją produkty, które gwarantują bezpieczeństwo ekologiczne i unikalność. W Paul Bunyan tworzymy meble wyłącznie ze starego drewna. Posiadanie takich mebli ze starego drewna to nie tylko wyjątkowość cieszenia się jedynym egzemplarzem na świecie, ale przede wszystkim dbanie o ekologię. Stare drewno, z którego powstają nasze meble, jest pozyskiwane wyłącznie z rozbiórki budynków mieszkalnych. Nosi ślady takich oryginalnych technik jak ciosanie siekierą czy rżnięcie ręczną piłą. Do produkcji wykorzystujemy tylko oryginalne stare drewno, liczące sobie od kilkudziesięciu do nawet 100 lat. Zamiast kupować świeżo wycinane drewno w tartakach, jak większość producentów, odzyskujemy oryginalne stare drewno. To co dla wielu jest materiałem na opał, dla nas w PaulBunyan jest niepowtarzalne i wartościowe.

Dlatego kupując meble i produkty z oryginalnego starego drewna w PaulBunyan chronisz dzisiejsze lasy przed masową zagładą. Dbając o nie - dbasz o środowisko dla siebie i przyszłych pokoleń. Przy wyborze kolejnego mebla do domu wybierz ekologiczne stare drewno z certyfikatem i - o ile to możliwe - rezygnuj z młodego drewna na rzecz materiału z odzysku.

Teraz już śmiało możesz udać się do naszego sklepu internetowego, w którym zobaczysz niezwykłe meble i produkty ze starego drewna stworzone z myślą o pięknie, ekologii i tradycji na przyszłe pokolenia. Daj się porwać tej wspaniałej idei!

Źródło: www.sos.wwf.pl