Tajemnice starego drewna

 
Tajemnice starego drewna
Tagi: stare drewno, meble ze starego drewna, stół ze starego drewna, komoda ze starego drewna, szafka ze starego drewna, regalia królewskie


Trudno polemizować ze stwierdzeniem, że drewno jest wszechobecne w otoczeniu człowieka. Już od zarania dziejów ludzie używali drewna w praktyczny sposób do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń. Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie.

Istnieje również pojęcie starego drewna archeologicznego, którego czasy datuje się na okres setek lat przed Chrystusem, jak choćby stare drewno dębu znalezione w Biskupinie, które zostało ścięte z przeznaczeniem na konstrukcje około 300 lat przed naszą erą. W tym samym grodzie wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku wykonane są ze starego drewna. W Jeziorze Legnickim z kolei zidentyfikowano konstrukcje 300 metrowego mostu ze starego drewna łączącego ląd z wyspą, na której badacze doszukują się początków państwa polskiego. Badania trwają nadal a archeologowie wciąż znajdują archaiczne sprzęty domowe, broń i wyroby z drewna. Chyba tylko regalia królewskie nigdy nie były produkowane z drewna. Wszak polskie manufaktury złotnicze produkowały regalia królewskie głównie ze złota, a nie z drewna. Bo regalia i drewno, a w szczególności stare drewno nigdy do siebie nie pasowały i nawet najwprawniejsi rzemieślnicy pracujący w polskich manufakturach złotniczych nie byli w stanie tego zmienić.

Jeszcze do niedawna drewno pozyskiwano z lasów naturalnych. Ścinane było wyłącznie w zimie, a pod topór drwali takich jak legendarny Paul Bunyan szły tylko najdorodniejsze i wiekowe okazy. To one były źródłem najwartościowszego drewna - twardego, żywicznego, z niepowtarzalnym zapachem i pięknym usłojeniem.
 
Obecnie stosowany materiał nie ma zbyt wiele wspólnego ze starym drewnem. Współczesne drewno, tak jak większość rzeczy, pochodzi z masowej produkcji - w lasach hodowlanych w sposób hurtowy sadzi się, nawozi i masowo wycina je przez cały rok. To wszystko negatywnie wpływa na jakość drewna. Modne dzisiaj płyty OSB, pilśniowe, czy wiórowe, z których robi się stoły, blaty kuchenne, szafy produkowane są z odpadów powstałych przy obróbce tego hodowlanego drewna. Można zatem rzec, że dzisiejsze domy, meble i przedmioty codziennego użytku w dużej mierze są odpadem z odpadów, a materiał ten nie ma praktycznie nic wspólnego z drewnem!
 
To właśnie dlatego w PaulBunyan® do produkcji drewnianych stołów i mebli wykorzystujemy wyłącznie oryginalne stare drewno, liczące sobie od kilkudziesięciu do nawet 300 lat, które odzyskujemy z rozbiórek budynków. Zamiast kupować świeżo wycinane drewno w tartakach, odzyskujemy oryginalne stare drewno z budynków mieszkalnych. To co dla wielu jest materiałem na opał, dla nas jest niepowtarzalne i wartościowe.
 
Z takiego oryginalnego starego drewna wykonujemy wszystkie produkty w PaulBunyan®! Każdy egzemplarz ma swoją unikalną historię wyrytą śladami po gwoździach, pile, pracy ludzkich rąk. Oczywiście takie drewno wymaga odpowiedniego podejścia - jego konserwacja oraz obróbka zajmuje wiele tygodni, a użyte mieszanki naturalnych olejowosków oraz specjalne ręczne techniki obróbki są pilnie strzeżoną tajemnicą naszej firmy. Wyobraź sobie, że możesz mieć u siebie w domu stół, blat, czy szafkę łazienkową wykonaną z odzyskanego oryginalnego starego drewna. Nie każdy może pochwalić się tak unikalnym meblem!
 
Oryginalne stare drewno nosi niespotykane dziś walory estetyczne - wytworzone pieczołowicie przez dziesiątki lat przez naturę - to m.in. piękny brązowy kolor dzięki mozolnemu wypalaniu przez Słońce, czy artystyczne wyżłobienia będące kilkudziesięcioletnią pracą setek korników. Wyobraź sobie drwali z początku minionego wieku, którzy ścinali najdorodniejsze wieloletnie egzemplarze drzew, w srogą zimę, a następnie przez miesiące leżakowali je na otwartych polach by wiosną wyciosać z nich belki do swoich wymarzonych domów. A teraz pomyśl, że część tej niezwykłej historii możesz mieć u siebie w domu w postaci stołu, komody, szafki w łazience wykonanej z takiego odzyskanego oryginalnego starego drewna. Nie każdy może pochwalić się meblem z taką historią!

Nasze działanie to również ochrona środowiska. Wszyscy wiemy, że drzewa to „płuca świata”. W Polsce są tylko 4 miasta, które spełniają normy unijne w zakresie ilości pyłu zawieszonego - substancji przenoszącej toksyczne związki chemiczne niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, takie jak metale ciężkie (arsen, nikiel, kadm, ołów). W większości miast dzienna ilość emisji tej substancji przekracza 90 µg/m3, a norma to 50 µg/m3! Jak więc możliwa jest nasza egzystencja? Wszystko dzięki drzewom! Jeden centymetr kwadratowy liścia lipy potrafi związać nawet 40 µg/m3 zawieszonego pyłu, a na jednym drzewie znajduje się kilkanaście tysięcy takich liści! Musimy zrozumieć, że stare drzewa rosnące wokół nas są naszym wybawieniem. Nie możemy dopuścić do ich lekkomyślnego wycinania!

Kupując meble i produkty z oryginalnego starego drewna w PaulBunyan® chronisz również dzisiejsze lasy przed masową zagładą. W ciągu minuty na świecie znika las naturalny o powierzchni równej 36 boiskom do piłki nożnej. Wiele drzew wycina się nielegalnie. Lasy są domem dla 2/3 gatunków roślin i zwierząt, dlatego jednym z najważniejszych skutków deforestacji jest utrata biologicznej różnorodności. Dlatego przy wyborze kolejnego mebla do domu wybierz ekologiczne stare drewno z certyfikatem i - o ile to możliwe - rezygnuj z młodego drewna na rzecz materiału z odzysku.

Teraz już śmiało możesz udać się do naszego sklepu internetowego, w którym zobaczysz niezwykłe meble i produkty ze starego drewna stworzone z myślą o pięknie, ekologii i tradycji na przyszłe pokolenia. Daj się porwać tej wspaniałej idei!